Morava Šternberk: Čeká nás v ADAM Cupu další bitva?

Tiskové zprávy | středa 07.10.2020

Dvě předchozí klání ADAM Cupu v podhůří Jeseníků dopadla vždy podobně. Odstup vítěze a druhého v pořadí nebyl nijak zásadní. V roce 2015 necelých devět vteřin, v sezoně 2018 rozhodovalo dokonce pouhých sedm desetin. A pokud se podíváme na průběh předešlé Rally Vyškov, lze očekávat, že nás zřejmě čeká další podobně vyrovnaný a výsledkově těžko předvídatelný závod.


Závodem ve Vyškově se Čermák a Hrachovec ADAM Cup přehoupl do své druhé poloviny. Čtvrtým kláním bude Rally Morava s centrem ve Šternberku. Nový pořadatelský tým Rally klub Šternberk v AČR připravil pro startující tři rychlostní zkoušky ve dvou sekcích, s celkovou délkou měřených úseků 62,04 km. Na start se přihlásila necelá stovka posádek, hned deset bude bojovat o body do ADAM Cupu. Ve třech odjetých podnicích se o vítězství podělila dvojice jezdců. Dvakrát uspěl Jaroslav Petráš, naposledy ve Vyškově Daniel Polášek.

Jelikož jedeme letos všechny závody poprvé, nehraje žádnou roli, že opět pojedeme po nových tratích. Poslední závody ve Vyškově se nám moc nepovedly, takže se v podhůří Jeseníků budeme hlavně soustředit na bezchybnou plynulou jízdu. Mám pocit, že tempo se v každém závodu zvyšuje a tím i riziko chyby. A tu určitě nechceme udělat. Se vším může navíc velmi zamíchat počasí, které bude asi nestálé… Nám by určitě vyhovovalo sucho, ale bereme cokoliv, jsme hlavně rádi, že se závody pojedou,“ říká lídr pohárové klasifikace Jaroslav Petráš, ke kterému se vrací navigátor Milan Klička.

Stejně tak kompletní bude ve Šternberku i tandem Daniel Polášek – Kateřina Pohlídalová, která kvůli nemoci chyběla na pačejovské rally. „Věřím, že je reálné navázat na první místo z Vyškova a určitě to beru jako cíl pro Rally Morava. Start v Pačejově mi dal první zkušenost s jízdou na vodě. Měl jsem možnost si osahat mokré gumy a posunout se zase o kousek dál,“ věří Dan Polášek.

Jak už se letos stalo tradicí, novým účastníkům cupu většinou chybí s pohárovými soutěžemi zkušenosti. Rally Morava s centrem ve Šternberku není výjimkou. V rámci předchozích ročníků ADAM Cupu si tratě osahali jen Tomáš Arnošt (4.) a Michal Kolář (7., oba startovali v roce 2018). Za volantem civiku si pak pro dva bronzy ve třídě 9 dojel v letech 2013 a 2015 Jan Pilař.„Jeseníky jsem jel v prvním roce mého působení v cupu, ale soutěž si moc nepamatuji. Přesto doufám, že nám tam bude dařit jako na Příbrami a ve Vyškově. Protože když opomenu Valašku, celkově jsem se sezonou zatím spokojen. Přípravu na Moravu jsem však trochu vypustil, jelikož jsem si myslel, že to covid překazí. Ale opak je pravdou. A co od závodu čekám? Na rychlostky se moc těším. Začíná být zvykem, že se hned od první zkoušky jede hodně rychle, tak nechci zaspat, jak je mým zvykem. Chci závod hlavně dokončit a získat co nejlepší výsledek. Dělíme se o třetí místo s Jendou Pilařem, takže cíl je jasný, být lepší. Neznámou tak může být jen počasí. S mokrými pneu Hankook ještě žádné zkušenosti nemám, tak snad bude při závodě hezky,“ věří Tomáš Arnošt.

Na Rally Morava se těším. Zase to pro nás budou další najeté kilometry, kterých jsme letos bohužel moc neabsolvovali. Rychlostní zkoušky na Jesenicku se nám líbily, avšak teprve při tréninku uvidíme, jestli budou stejné nebo pozměněné. Každopádně doufám, že se hezky svezeme a auto vydrží až na cílovou rampu. A kdyby tam padly i nějaké pěkné časy, tak by to bylo super. Velké díky patří hlavně pořadatelům, že v takové době, jakou tu máme, dělají maximum, abychom se mohli svést,“ říká před startem Michal Kolář.

A tak zatímco jezdcům Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2020 zkušenosti s tratěmi bývalé Rally Jeseníky chybí, pravým opakem jsou spolujezdci. Jan Jurčík (spolujezdec Jakuba Jančíka) vystartuje na tratě v okolí Šternberku už počtvrté (2009-2011), dvakrát si Jesenicko už otestoval i Ondřej Novák (navigátor Tomáše Štuksy, 2014 a 2018). Rally Morava pak nebude novým závodem ani pro Martina Fabiána (jezdec Kryštof Zpěvák) či Františka Kubů (jezdec Tomáš Arnošt). V roce 2014 pak Rally Jeseníky dokonce svedla do jednoho auta Jaroslava Blažka (jedoucího s Filipem Ocelkou) a tátu Kryštofa Zpěváka Daniela. Tehdy společně závodili s vozem kategorie R2.  

V Jeseníkách jsem startoval jednou v roce 2014 s Danem Zpěvákem. Určitě je to zajímavá situace, vlastně i Filip je synem našeho bývalého sponzora, když jsem jezdil s Milanem Kneifelem. Určitě jsem rád, když vidím mladé kluky, co pokračují ve stopách svých otců. A rád jim samozřejmě předám své zkušenosti.Na Rally Morava očekávám boje o vteřiny, jak se už letos několikrát stalo. Cup je hodně vyrovnaný a i sebemenší chyba stojí každého umístění. Trať bude částečně kopírovat tehdejší Rally Jeseníky. Pamatuji si, že se tam nacházela řada zrádných míst, takže s Filipem pojedeme s respektem. Ale určitě se budeme snažit navázat na předchozí závody. Hlavně se budeme soustředit na správnou volbu pneumatik, vzhledem k možná nepředvídatelným podmínkám,“ komentuje svůj sedmašedesátý soutěžácký start Jaroslav Blažek.

Věřím, že nás čeká další velká bitva. Těžko dopředu cokoli odhadovat, někoho favorizovat. Rozhodne aktuální souhra posádek, schopnost si dobře napsat rozpis. Hlavně jsem rád, že se Rally Morava jede a že se uskuteční i Rally Vsetín. Pokud by tomu tak nebylo, dále by to degradovalo letošní ročník ADAM Cupu,“ připomíná zástupce promotéra XTG motorsport Zdeněk Pekárek.

Aktuální bodový stav Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2020 (3/5):
Petráš 66, Krotoszynski 48, Pilař a Arnošt 46, Ocelka 40, Polášek 37, Zpěvák 34, Jančík 26, Štuksa 10, Blanda 8, Dvořák 6, Kolář 4  

Kalendář Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2020:
8. - 9. května Rallysprint Kopná - zrušeno
5. - 6. června Rally Plzeň - zrušeno
24. - 25. července Rally Příbram
7. - 8. srpna KOWAX Rallysprint
11. - 12. září Rally Vyškov
9. - 10. října Rally Morava
23. - 24. října Rally Vsetín


Bližší informace k poháru:
Zdeněk Pekárek, XTG motosport,tel: + 420 608976661, e-mal: zdenek.pekarek@opel-motorsport.cz